EnglishČesky

Mezinárodní astronautický kongres

Ve dnech 3. až 7. října 2011 probíhal v Kapském Městě již 62. Mezinárodní astronautický kongres, první na africkém kontinentě. Kongresy pořádá Mezinárodní astronautická federace (IAF), sdružující instituce, společnosti a univerzity z celého světa. Předchozí mezinárodní astronautický kongres proběhl loni u nás v České republice, a to již podruhé, prvně to bylo v roce 1977. 

Letošního kongresu v Kapském Městě se zúčastnil i ministr dopravy Pavel Dobeš spolu se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva školství. Českou účast zastřešovala svým stánkem agentura CzechTrade. 

CzechTrade spolu s Ministerstvem dopravy a Českou vesmírnou aliancí vydal pro 62. Mezinárodní astronautický kongres podrobný katalog Czech Industry Successful in ESA Tenders, kde účastníci a návštěvníci jihoafrického kongresu nalezli informace o minulých i letošních úspěšných projektech obou výzev Czech Industry Incentive Scheme AO6052 (2008) a AO6647 (2011).  EGGO Space s.r.o.

Mezi nimi je i projekt naší společnosti EGGO Space s.r.o. s názvem „Vytvoření zkušební laboratoře specializované na pasivní součástky“. Dále je v katalogu i podrobné dvoustránkové pojednání o naší společnosti EGGO Space s.r.o. doprovázené fotografiemi a potřebnými kontakty. Obě výzvy byly zaměřené na navrhované projekty, jež by odpovídaly zájmům vyjádřeným v českém Národním kosmickém plánu a vedly k mnoha účelovým výrobkům či službám vhodným pro různé typy satelitních misí, k použití na několika typech satelitních platforem, zejména těch, týkajících se kosmické vědy a s potenciálem přinášet dlouhodobý prospěch českému průmyslu a České republice při její účasti v kosmických aktivitách.  

Národní kosmický plán je založený na analýze dosavadních zkušeností průmyslu a akademických kruhů, z níchž se odvozují doporučení, kam se v budoucnu zaměřovat. Stanovuje si střednědobé záměry a měřitelné cíle pro rok 2016. Česká vesmírná aliance vítá tento výsledek, i s ohledem na to, že se uplatnily mnohé návrhy a připomínky z průmyslu.

Zpět na hlavní stránku